Wzór kratki w modzie – rodzaje i trendy
2018-10-11
Vichy, tartan, glen, buffalo, burberry, a może madras – co się kryje pod tymi tajemniczymi nazwami? Za nimi idą styl, estetyka, która nie poddaje się upływowi czasu i deseń, idealny, by stworzyć wyraziste kreacje. Innymi słowy – to nazwy motywu, który w sezonie jesień-zima 2018/2019 jest szczególnie modny. Kratka, bo o niej mowa, ma wiele rodzajów i cieszy pokolenia, znajdując swoje miejsce zarówno na dworze księcia Walii, jak i w codziennych, casualowych stylizacjach. Zobacz ponadczasowe ubrania z wzorem kratki, bez których nie stworzysz modnych stylizacji na jesień.
Tartan, czyli kratka jak z boiska
Spodnie damskie, żakiety albo płaszcze, które charakteryzuje nieregularna, ciekawa tekstura kratki, a więc tartan, będą kojarzyć się z boiskiem o charakterystycznym, gumowym zapachu nawierzchni. Klasyczny wzór, nazywany szkocką kratą, tworzy teksturę, na której występują pasy o rozmaitej szerokości i kolorach. Historia wzoru jest ciekawa, a początkowo motyw pojawiał się na pledach i szkockich kiltach. Współcześnie współistnieje w wielu odsłonach, jak burberry, idealny na szale czy tartan graniczny, który stanowi połączenie opozycyjnych kolorów. Tartan ma bogatą przeszłość – niegdyś bowiem ten rodzaj kratki legitymizował przynależność do konkretnej klasy i określał status właściciela, czyli określonego miejsca w społecznej drabinie. Unikalność graficznego symbolu podkreślono tym, iż każdy członek rodziny królewskiej posiada swoją indywidualną jego odmianę. Ubrania z motywem tartanu to stylowy, ciekawy i iście królewski dodatek na jesień. Sukienka w czarno-czerwoną kratkę z elementami ekoskóry podkreśli indywidualny styl, świetnie tuszując mankamenty sylwetki. Dekolt w łódkę uwypukli biust, a długość przed kolano ładnie wyeksponuje zgrabne nogi. Wyrazisty detal pozwoli czuć się niebanalnie, zachowując biurowy dress code.
Pepitka – wzór od Coco Chanel
Wzór, który przypomina „psie zęby”, to jeden z najbardziej klasycznych i znanych motywów kratki. Ukochany przez Coco Chanel, pojawiał się często w jej projektach. Technika, poprzez którą uzyskuje się stylowy deseń, nazywana jest „parkietażem”. Jej celem jest pokrycie tkaniny wielokątami, które stykają się ze sobą, nie nakładając się jednak bezpośrednio na siebie. Ten klasyczny deseń występuje w czarno-białej barwie, którą wylansowała Coco Chanel. Współcześnie jednak sukienki damskie, żakiety czy spodnie w tego rodzaju symbol graficzny, występują w wielu odsłonach kolorystycznych. W latach 60. połączono klasyczną czerń z lawendą i butelkową zielenią, odświeżając motyw. Pepitka, zwana również „kurzą stopką”, jest świetna na formalne okazje, a casualowy styl czyni szlachetnym i wyrazistym. Sukienka ołówkowa w „psie zęby” stworzy biznesowy look w najlepszym wydaniu. Z klasycznymi szpilkami i torebką-aktówką będziesz wyglądać stylowo i profesjonalnie.